Biografia

Pijąc pierwsze espresso

Przełom lat 2007-2008 był przełomowy w życiu Rafała. Przejście z kategorii juniorskiej (17-18 lat) do orlika (19-23 lata) zazwyczaj wiąże się z trudnymi wyborami. Część kolarzy kończy wówczas swoją przygodę z kolarstwem, stawiając na naukę czy rozwój w innych dziedzinach. Inni starają się pogodzić naukę i późniejsze studia z kolarstwem. Jeszcze inni stawiają wszystko na jedną kartę. Rafał należał do tej ostatniej grupy.

Dzięki pomocy Tomka Marczyńskiego, wychowanka trenera Klęka, ścigającego się wówczas we włoskiej grupie zawodowej Ceramica Flaminia, dobrze zapowiadający się 18-latek z Polski dostał niewiarygodną szansę. Wyjechał na Półwysep Apeniński, aby ścigać się we włoskiej drużynie Gragnano Sporting Club.

Majka na podium jednego z włoskich wyścigów

Majka na podium jednego z włoskich wyścigów

Rafał: „To tak naprawdę wtedy zdecydowałem na 100%, że kolarstwo jest tym, co chcę robić w życiu i czemu w całości się poświęcić. Wcześniej oczywiście również robiłem to z bardzo dużym zaangażowaniem, ale decyzja o wyjeździe zmieniła wszystko w moim życiu. Przeprowadziłem się do Włoch, kraju gdzie kolarstwem żyje każdy. Zacząłem poznawać język, ścigać się z najmocniejszymi kolarzami w moim wieku na świecie, jedząc przy tym makaron i pijąc pierwsze espresso. Jednocześnie trafiłem na wspaniałych ludzi, którzy pokierowali moją karierą, nie pozwalając mnie „zajechać” na samym początku, ale stopniowo rozwijać kolarskie rzemiosło”.

Wyścigi młodzieżowe (19-23 lata) we Włoszech są znane jako jedne z najcięższych na świecie. Mówi się, że nawet jego ukończenie świadczy o wysokim poziomie kolarskim. Tymczasem Rafał, nikomu nie znany chłopak z dalekiej Polski, zaczął ucierać Włochom nosa. Już w pierwszym roku zwyciężył w prestiżowym Trofeo Enzo Sacchi oraz był trzeci w GP Città di Monsummano.

Kolejne lata spędzone we Włoszech zaowocowały dużą rozpoznawalnością Rafała wśród menedżerów zawodowego peletonu. Kolarze często trafiają do najlepszych ekip świata właśnie taką drogą. Z Rafałem było podobnie, choć nie do końca.

Strony: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ]

Sponsorzy

kolarstwo majka
News
Biografia
Multimedia
Rowery
Sponsorzy
Kontakt